IBBO Meppel start met zeven leerlingen

Meppel - Onder de naam Chalcedoon, een steensoort, gaat maandag Ik Ben Bewust Onderwijs (IBBO) van start in de Beemd in de wijk Oosterboer. De school start met zeven kinderen uit Meppel en wijde omgeving.

Initiatiefneemster Anita Movrin heeft er heel veel zin in. ‘Op onze school kunnen kinderen terecht die in het reguliere onderwijs vastlopen. Het gaat dan vooral om hooggevoelige kinderen. We merken dat er veel behoefte is aan deze vorm van onderwijs.’ De telefoon van de school staat roodgloeiend. ‘We krijgen veel hulpvragen vanuit heel Nederland, mensen die het er graag voor over hebben om elke dag een uur te rijden, zodat hun kind tenminste weer naar school kan.’

IBBO is een bewust-school waarbij kinderen de ruimte krijgen om zichzelf te zijn. De kinderen krijgen geen verplichte en vaste lesstof aangeboden. In plaats daarvan passen de begeleiders de lesstof aan bij de natuurlijke nieuwsgierigheid van elk individueel kind.

‘Hooggevoelige kinderen hebben heel andere levensvragen, kunnen zo maar ineens in zichzelf gekeerd zijn. Dat kan op onze school,’ legt Movrin uit. ‘Uiteraard krijgen ze ook gewoon lesmethodes als taal en rekenen. Maar deze kinderen hebben soms even een moment voor zichzelf nodig. Ze kunnen dan iets anders gaan doen, bijvoorbeeld schilderen. Daarna wordt de draad weer opgepakt. Dat is het grote verschil met het reguliere onderwijs. Daar moeten ze hun taak doen, gaan zitten als de leerkracht het zegt, terwijl ze op dat moment met heel andere dingen en levensvragen in het hoofd rondlopen.’

Vrijwilligers

De school draait volledig op vrijwilligers met lesbevoegdheid. In Meppel zijn inmiddels zeven vrijwilligers actief. De begeleiders worden speciaal opgeleid vanuit Geleen, waar IBBO al vier jaar draait. De lesmethode is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar tot 18+. Naast de zeven docenten zijn er ook andere begeleiders actief, zoals een kindercoach of mensen die praktijkgericht bezig zijn met kinderen. Zij helpen bijvoorbeeld bij knutselactiviteiten. ‘Deze coaches staan altijd naast iemand met lesbevoegdheid,’ zegt Movrin. ‘De vrijwilligers zijn allemaal heel enthousiast en willen ook graag van start.’ IBBO is een vorm van privé-onderwijs zonder overheidssubsidie. De ouders betalen 160 euro per maand per kind voor huur, gas, water en licht. Voor leerlingen van het voortgezet onderwijs komen daar de kosten van lesmateriaal nog bij.

Anita Movrin: ‘Overigens lopen de meeste kinderen pas vast in het voortgezet onderwijs. In het basisonderwijs is er namelijk nog veel één op één contact met de ouders. Daar is nog wel wat sturing vanuit de ouder. Op het voortgezet onderwijs is de leerling geheel op zichzelf aangewezen en gaat dan vaak geheel onderuit.’

Op Chalcedoon zitten bij de start drie leerlingen uit het voortgezet onderwijs. ‘We zijn ook nog naarstig op zoek naar leerkrachten voor het voortgezet onderwijs met een eerste of tweede graad in hun vak. We mogen namelijk voor kinderen op het voortgezet onderwijs alleen de eerste twee jaar draaien onder Pabo-studenten met lesbevoegdheid. En hoewel de school voldoende vrijwilligers heeft om te beginnen, zijn mensen die zich vrijwillig willen inzetten als begeleider nog steeds nodig.’

Aanmelden kan via de facebook-site IBBO Meppel of ibbo.chalcedoon@gmail.nl